Pravidla rugby

Pravidla Rugby league

Rugby League, nebo-li ‘Ragby 13’ jak je hra nazývána v některých zemích, je jedním ze dvou termínů pro ragby. Rugby League se hraje v mnoha zemích.K nejlepším zemím v tomto sportu patří Austrálie, Velká Británie, Nový Zéland a mezi nejlepší ligy na světě patří britská Super liga a australská ‘NRL’. Rugby League je nejpopulárnějším sportem v Austrálii.

Rugby League vzniklo v roce 1895 na severu Anglie, když někteří hráči ragby potřebovali peníze, aby mohli odejít ze svých zaměstnání a mohli se tak plně věnovat hře. Hráči na jihu Anglie, kteř měli více peněz, s nimi nesouhlasili, a tak došlo k jejich odtržení a také ke vzniku Ragby League, zatímco jižní kluby hráli za Ragby Unii.Hra se pak vyvíjela odděleně na základě rozdílných pravidel. K hlavním rozdílům patří, že Ragby League má 13 hráčů v týmu a Ragby Union má 15. Obě organizace jsou dnes na profesionální úrovni. V České republice vzniklo Rugby League v roce 2006.

Hráči
Ragby League tým má 13 hráčů a 4 střídající hráče/náhradníky. Každý tým má 12 střídání/nahrazení, což znamená, že mohou vystřídat/nahradit hráče celkem 12x během hry. Platí že, když tým má míč a útočí jsou všichni jeho hráči útočníci. Naopak pokud míč ztratí, tak všichni hráči týmu jsou obránci.

Způsob bodování
Cíl hry je jednoduchý; získat více bodů než druhý tým. Položením míče hráčem za brankovou čáru soupeře se získává kromě 4 bodů také právo pokusit se o kop na branku. Hráčem vykopnutý míč musí současně projít nad břevnem branky a mezi oběma jejími tyčemi, pak za něj tým dostává 2 body. Gól může být kopnut hráčem i jako penalta, a pak tým získává 2 body. Hráč může také dát gól přímo ze hry, když po odrazu míče ze země provede kop na branku soupeře. Po úspěšném zásahu branky dostává tým 1 bod.

6 Složení
Hlavním rozdílem v pravidlech mezi League a Union je možnost 6x zadržet a složit na zem útočícího hráče s míčem během jednoho útoku na soupeřovu branku. Avšak po šesté skládce, pokud při útoku nepadl gól, dostává míč tým, který skládky prováděl. V praxi to vypadá tak, že po páté skládce, složený hráč útočícího týmu kopne míč co nejdál hráčům soupeřícího týmu tak, aby jim co nejvíce ztížil přístup k míči.

Doba hry
Utkání Rugby League trvá 80 minut a je rozděleno do dvou poločasů po 40 minutách. Mezi oběma poločasy je desetiminutová přestávka, při které si oba týmy vymění hrací strany, tak jako ve fotbale.

Míč
Rugby League hraje s oválným míčem, větším než pro americký fotbal.

Hřiště
Rugby League se hraje na hřišti, které není delší než 100m a širší než 68m, podobně jako fotbalové hřiště. Mnoho juniorských týmu hraje na menších hřištích. Na každém jeho konci je postavená na brankové čáře branka ve tvaru písmene H(tzv.háčko). Utkání se vždy začíná hrát ze středu hřiště, a to i pokud tým z tohoto místa zaboduje výkopem.

Mlýny a penalta:

Mlýny
Hra začíná mlýnem pokud dojde k přihrávce dopředu, k předhozu nebo k autu. Cílem mlýna je rozehrát znovu hru. Míč prochází mlýnem obvykle rychle, aby hra mohla znovu pokračovat. V Ragby lize, tvoří mlýny vždy 6 hráčů z každého týmu; 2 piliři (číslo 8 a 10) a mlynář (9) jsou v první řadě, 2 hráči jsou v druhé řadě (11 & 12), která je za první a nakonec vzadu je vazač (13). Mlýnová spojka (7) pošle míč dostředu mlýno a bere ho opět vzadu. Výhodu má většinou tým, který vhazuje míč do mlýna, protože jej skoro vždy získává z mlýna zpět.

Penalty
Jestliže tým dostane penaltu, tak má tři možnosti. Může rychle rozehrát na místě přestupku, kopnout míč do autu a rozehrát 20 metrů ve hřišti kde míč přešel přes postranní čáru, nebo se pokusit kopnout gól. Soupeř se nemůže pokusit zabránit výkopu na branku, a tak úspěšný kop je pak za 2 body.

Komentáře nejsou povoleny.