Posty & role hráčů RL

Posty & role hráčů RL

V rugby league hraje 13 hráčů na hřišti, 4 jsou připraveni na střídání. Každá pozice má svoje číslo. Během hry je povoleno 12 střídání. Hráči se v Rugby League dělí na Forwards/Rojníky a Backs/Útočníky.

Forwards/Rojníci
Rojníci jsou velcí a silní hráči (největší z týmu), nejsou zpravidla tak rychlí jako útočníci. K překonání obranné linie soupeře používají většinou hrubou sílu.    Většinou hrají bez přihrávek a offloadů. Někdy se ale můžeou objevit v útoku (zejména #11, #12, #13) jako podpora. Rojníci se    nejvíce používají na své polovině, tak aby vynesli míč co nejdál do hřiště. Dalším důležitým úkolem je agresivní obrana.

 • 8 Pilíř
 • 9 Mlynář
 • 10 Pilíř
 • 11 Druhá řada
 • 12 Druhá řada
 • 13 Vazač

Útočníci/Backs
Útočníci jsou obecně menší, rychlejší a hbitější než rojníci, hrající na okraji hřiště. Útočníci jsou tvořivější, obrannou linii soupeře překonávají takticky pomocí    přihrávek, své rychlosti, kopů. Hrubá síla se používá pouze jako poslední možnost.

 • 1 Zadák
 • 2 Pravé křídlo
 • 3 Pravý centr
 • 4 Levý centr
 • 5 Levé křídlo
 • 6 Útoková spojka
 • 7 Mlýnová spojka

Jednotlivé pozice

1 – Zadák – Hlavní – Nezbytné dovednosti – předpoklady – Dobrá skládka, rychlost, dobrý příjem vysokých míčů a dobrá kopací technika po zemi (pokopy).

2 – Křídlo – Rychlost, dobrá skládka, chuť – zájem o hru s míčem se schopností nabídnout se se při hře ve středu hřiště

3 – Centr – tříčtvrtka - Dobrá – aktivní znalost obrany (v situacích 2/3 nebo 1/2), dobrá přihrávka, silný běžec – atlet schopný překonat skládajícího hráče.

4 – Centr – tříčtvrtka - Dobrá – aktivní znalost obrany(v situacích 2/3 nebo 1/2), dobrá přihrávka, silný běžec – atlet schopný překonat skládajícího hráče.

5 – Křídlo – Rychlost, dobrá skládka, chuť – zájem o hru s míčem se schopností nabídnout se se při hře ve středu hřiště

6 – Útoková spojka – Pivot – Rozehravač – Mozek týmu

7 – Mlýnová spojka – Pivot – Rozehravač – Mozek týmu

Tyto dva posty jsou z hlediska obsazení i herního nejproblémovější. Obecně musí mít tito hráči schopnost vytvářet trhliny v obraně soupeře, musí být schopní číst a identifikovat slabiny v obraně soupeře, musí být schopni kontrolovat hru a její intervaly, dobrá přihrávka a kopací technika jsou vždy velkou výhodou.

8 – Pilíř velký rojník který často a rád zanáší míč do soupeřovy obranné formace navazuje hráče soupeře a překračuje čáru zisku, taktéž musí být schopný dobře pracovat v obraně a skládat hráče podobného kalibru soupeře.

9 – Mlynář – Klíčový hráč, jeden ze tří mozků týmu/pivot, musí mít velmi dobrou přihrávku na obě strany, musí být motorem mužstva a díky svému nadšení musí být schopný motivovat rojovou formaci, zrychlení z místa pro vyhledávání trhlin v obraně soupeře těsně po opakovaném rozehrání míče (play the ball) je velkou výhodou.

10 – Pilíř velký rojník který často a rád zanáší míč do soupeřovy obranné formace navazuje hráče soupeře a překračuje čáru zisku, taktéž musí být schopný dobře pracovat v obraně a skládat hráče podobného kalibru soupeře.

11 – Druhá řada

12 – Druhá řada

13 – Třetí řada(vazač)

Všechny tři posty jsou typologicky vhodné pro hráče 3 řady RU, hráči musí mít chuť/schopnost jít s míčem dopředu do kontaktu za účelem zisku metrů tak jako pilíři, ale zároveň musí mít schopnost podporovat hru tříčtvrtek a nabíhat do více otevřeného prostoru. Obecně v průměru tito hráčí dělají 30 a více skládek během utkání a patří k fyzicky nejzdatnějším – nejodolnějším v týmu. V některých fázích utkání může č.13 vazač nahrazovat či doplňovat hru pivotů 6/7 to znamená že by měl mít schopnost číst hru a provádět klíčová rozhodnutí včetně kopů.
Náhradníci/lavička
14 – Forward/Rojník
15 – Forward/Rojník
16 – Decision maker/Pivot univerzál
17 – Back/Útočník univerzál

Komentáře nejsou povoleny.