Historie rugby league v České republice

Historie rugby league v České republice

Zdroj: www.rugbyleague.cz 

Česká republika je nováčkem v rugby league a navazuje na trend evropských národů zúčastňujících se tohoto sportu. Rugby league si našla cestu do České republiky díky bývalému mezinárodnímu hráči Rugby Union Milanovi Mrtýnkovi. Mrtýnek si rugby league zamiloval poté, co se zúčastnil zápasu na stadionu Odsal Oval, kde se odehrával zápas Brandford proti St. Helens na severu Anglie a tato nově nalezená vášeň vedla Mrtýnka k založení výkonného vedení a společně tak s Janem Slukou, Michalem Priputenem a dlouholetými britskými „utečenci“ Johnem Andersonem a Iainem Sellersem zavedli jádro mladé České Asociace Rugby League (CZRLA).

V roce 2006 se Česká republika poprvé zúčastnila svých prvních mezinárodních zápasů proti Nizozemsku a Srsbku a těsně tyto zápasy prohrála.

V květnu 2007 britská patrola procestovala Českou republiku, a snažila se pomoci rozvoji hry. 1300 studentům byla na den omluvena docházka do školy, aby se mohli zúčastnit jednodenního rugby league festivalu na kterém se poprvé objevil první český juniorský tým, Beroun, který byl domovem Mrtýnka a Priputena. Beroun si zahrál zápas proti týmu Gateshead. V hlavním zápase dne Bristká policie porazila Český tým.

V srpnu 2007 si Český národní tým zahrál v Euro Shieldu proti Srsbku a Německu, ale bohužel se mu nepovedlo zaznamet první výhru proti o dosti zkušenějším týmům a v roce 2008 bohužel podlehl v soutěži Euro Shield Itálii, v domácím zápase, a Německu.

V březnu 2009 RLEF povolala dva rozvojové funkcionáře, kteří pomohli s vývojem rostoucí rugby league v České republice. Na pozadí se odehrál zápas Beroun Black Panthers proti Pardubice Jets dne 17. Dubna. Tento zápas byl následován historicky prvním domácím šampionátem, který vyhrál tým Přáslavic-Olomouce. Následně byl vybrán Český národní tým pro Euro Shield 2009 a Česká republika tak zaznamenala historicky první mezinárodní seniorské rugby league vítězství nad Německem. Zápas se odehrál v Olomouci. Těsně po tomto vítězství bohužel český tým prohrál v Itálii.

V roce 2010 česk rugby league nebylo rozšířené natolik, aby sezóna mohla běžet paralelně s hlavními fotbalovými kódy země – fotbalu a rugby union. Navzdory tomu byla sezóna úspěšná, hlavně pro Beroun Black Panthers, tým který měl jádro složené z mladých hráčů, a dokázal tak získat první místo před Přáslavicemi, Pardubicemi a Prahou. Zápasení s rugby union nicméně „obralo“ národní tým o mnoho hráčů, kteří hráli vítězný zápas proti Německu v roce 2009, a tým mladých rugby league hráčů trpěl těžkými porážkami proti Srbsku a Německu během Euro Shield 2010.

Rok 2011 byl svědkem změny vedení CZRLA a zrodu dvou nových českým domácích klubů, Chrudim Angels a Vrchlabí Mad Squirrels. Poslední jmenovaný tým zastoupil Přáslavice v domácím šampionátu. Sezóna začala v březnu a končila v listopadu. Na mezinárodní scéně hrál Český národní tým proti Maďarsku o Euro Bowl pohár. Tým mladých rugby league hráčů, s průměrným věkem 23, zaznamenal jasné vítězství mimo domácí půdu.

CZRLA se nyní potýká s problémy na českém sportovním trhu s více profilovanými sporty, které získávají státní dotace. Na tyto dotace rugby league zatím nedosáhla i přes to, že se obdivuhodně rozrůstá oproti dalším sportům. Česká vláda odmítá přijmout rugby league jako nezávislý sport oproti současné „nálepce“ : rebelující rugby organizace. I přes to se České rugby league daří rozrůstat jak po hráčské stránce, tak i po stránce zájmu veřejnosti a zrodem juniorské ligy.

 

Komentáře nejsou povoleny.